Колко често да почистваме филтъра на пералнята
В интернет често ще четете статии от различни сайтове. Истината е ,че НЯМА ТОЧНА ФОРМУЛА ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ФИЛТЪРА : Вариант :1 Когато уреда не изпомпзва и не центреофугира.
Вариант 2: Когато ви дава грешка на дисплея. Почистването на филтъра зависи от това колко често ползвате уреда. Ако го ползвате 1,2 в седмицата не е нужно да го почистване на 1 месец .
Филтърът за перална машина действа като уловител за мъх и косми, както и други остатъци от вашите дрехи или бельо. Неговото почистване трябва да се прави на определен период от време, като по този начин удължавате живота на вашата машина.
Все пак препоръчително е да го извършвате при всяка употреба на пералнята. Знак, че филтърът на машината се нуждае от почистване е наличието на лек слой мъх по дрехите, които сте извадили от барабана.
Някои филтри могат да се свалят. Но други перални имат мрежести отделения, в които се събират власинки. И двата вида имат една и съща функция. Целта на филтрите е да предпазят дрехите от мъха, като осигуряват и по-доброто оттичане на водата.
Местоположението на това отделение зависи от модела и марката на вашата пералня. Освен това се взима под внимание дали машината е с предно или горно зареждане. Уловителите за мъх при машините от първия вид се намират в долната част на корпуса.
Филтърът при пералните с горно зареждане обикновено е в барабана. Но има някои модерни, високоефективни машини, които нямат подобен уловител на мъх, разположен по корпуса. Ако забележите власинки върху току-що изпраните дрехи или пералната ви мирише неприятно, време е да проверите филтъра за наслоявания.
При пералните с горно зареждане може да проверите по горния ръб на барабана. Отстранете дозатора за омекотител. След което може да почистите уловителя на мъх. За перални с предно зареждане филтрите са разположени в долната предна част на корпуса.
Капакът може да има ключалка за освобождаване с натискане. Ще ви бъде необходим тънък инструмент или монета, за да го отворите. Поставете съд за вода отдолу, като източите течността от филтъра. Извадете и проверете уловителя за мъх.
Развийте и изкарайте филтъра от отделението му. Ако вашата пералня има мрежест уловител за мъх на дренажния маркуч, не е необходимо да го сваляте. Отстранете наслоените влакна от отделението. Не забравяйте да проверите и за пукнатини или счупени части във филтъра.
Когато отстраните отделението за мъх, изплакнете го в приготвения съд за вода, за да премахнете натрупалите се остатъци. Пуснете празен цикъл на пране на висока температура. Почиствайте отделението за мъх на всеки три месеца. Как да почистите филтъра на пералнята:
Свалете капака на отделението |
Развийте капачето |
Отстранете натрупалия се мъх и власинки |